A világ legrégebbi közlekedési táblája: Behajtani tilos!
A nevezetes kőtábla Az ember azt hinné, a forgalmi dugók és a sofőrök közti feszültségek a modern kor vívmányai. Azt is gondolhatnánk, hogy az első közlekedési táblák a 20. században jelentek meg. De mi van, ha mindkét állítás téves? Utazzunk vissza az időben, egészen a 17. századi Lisszabonba, hogy megismerjük a világ legrégebbi, ma is eredeti helyén álló forgalmi jelzését, és az általa kiváltott konfliktust. Egy kőbe vésett parancs Lisszabon szívében A lisszaboni Alfama negyedben , a Portas do Sol közelében, a Rua do Salvador (A Megváltó utcája) 26-28. szám falán egy szerény, nagyjából 50 centi széles kőtábla lapul. A legtöbb járókelő és turista észre sem veszi ezt a kis márványtáblát, pedig egy valódi történelmi kincs. Egy 1686-os dátumot viselő, portugál rendeletet hirdet, amit II. Péter király parancsára véstek kőbe. A felirat – amely a São Vicente de Fora kolostor felé vezető úton kapott helyet – egyértelműen fogalmaz: "Sua Majestade ordena que os coches, seges e liteiras...